Realisatie duurzame vluchtelingenopvang in Vianen

7 juli 2025

De gemeente Vijfheerenlanden is voornemens nog dit jaar invulling te geven aan haar wettelijke taak op grond van de Spreidingswet. De gemeenteraad heeft besloten het voormalig kantoorpand aan de Ir. D.S. Tuijnmanweg 1d-3-5 te Vianen aan te wijzen als opvanglocatie. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) zal deze locatie ombouwen tot een duurzame opvangvoorziening. Hier zijn voor de gemeente geen kosten aan verbonden.

De opvanglocatie zal in eerste instantie gedurende twee jaar dienen als noodopvang voor 250 vluchtelingen. Tegelijkertijd wordt het pand verbouwd tot een reguliere, duurzame opvanglocatie met een capaciteit van 338 vluchtelingen voor een periode van 15 jaar. Hiermee kan de huidige opvang aan de Lage Biezenweg op termijn worden beëindigd.

Spreidingswet

Op 20 december 2024 maakte de toenmalig minister voor Asiel en Migratie, mevrouw Faber, het verdeelbesluit van de Spreidingswet bekend. Voor Vijfheerenlanden betekent dit een opgave van 338 opvangplekken. Met dit plan voldoet de gemeente aan deze verplichting.

Duurzame opvang met oog voor de samenleving

De gemeente Vijfheerenlanden wil een veilige en leefbare omgeving bieden voor inwoners en ondernemers, en voelt naast de wettelijke taak ook een maatschappelijke verantwoordelijkheid om mensen in nood een veilige plek te bieden. Daarom kiest de gemeente bewust voor duurzame vluchtelingenopvang.

Samenwerking met de omgeving

De gemeenteraad heeft vorig jaar zomer besloten eerst bestuurlijk een beslissing te nemen over de locatie en daarna de omgeving te informeren. Nu het besluit is genomen, heeft de gemeente de omwonenden en ondernemers geïnformeerd over de invulling van de vluchtelingenopvang.

Informatieavond

Op 14 juli 2025 organiseert de gemeente een informatieavond op de opvanglocatie aan de Ir. D.S. Tuijnmanweg 1d in Vianen. Tijdens deze avond wordt informatie gedeeld en is er ruimte voor gesprek.

Om aan te sluiten bij werktijden, zijn ondernemers welkom van 17.00 uur tot 18.00 uur. Voor de omwonenden zijn er verschillende avondsessies tussen 18.30 en 22.30 uur. De sessies worden per postcode ingedeeld, waardoor er geen voorkeurstijden kunnen worden aangenomen.

Indeling informatieavond

Tijdens een plenaire sessie onder leiding van een onafhankelijk dagvoorzitter beantwoorden de wethouder van Asiel en Migratie en vertegenwoordigers van het COA vooraf ingestuurde vragen. Daarna is er een informatieplein waar belangstellenden vragen kunnen stellen en in gesprek kunnen gaan met onder andere het COA en de gemeente. Men kan zich op de avond aanmelden voor de kerngroep, waarin vragen, zorgen of opmerkingen worden besproken. Deze groep komt regelmatig bij elkaar en bestaat uit een aantal inwoners en ondernemers. Met elkaar wordt gezocht naar oplossingen voor knelpunten en gekeken naar kansen voor de toekomst.

Aanmelden informatieavond

Let op!Aanmelden voor de informatieavond is noodzakelijk en kan tot en met vrijdag 11 juli 2025 12.00 uur.

  • Inwoners moeten zich aanmelden met DigiD.
  • Ondernemers moeten zich aanmelden via eHerkenning. Vermeld hierbij uw (bedrijfs)naam en adres.
  • Zonder aanmelding is deelname aan de informatieavond niet mogelijk.

U ontvangt een aanmeldbevestiging. Neem deze samen met uw id-bewijs mee naar de informatieavond. Deze worden gecontroleerd.

Aanmelding informatieavond (DigiD) (Deze link gaat naar een externe website)

Aanmelding informatieavond (eHerkenning) (Deze link gaat naar een externe website)

Meer informatie is te vinden op onze pagina Ir. D.S. Tuijnmanweg Vianen.